Semco SI-LS-DT-800 Drop Testing Machine
Technical Excellence
Product Overview
Line Speed
6m / 7m / 8m
Dimensions
40 ft – 200 ft
Power Requirement
20 kW – 200 kW
Key Fixture Features
  • Cell Aging Machine
  • Battery Pack Tester
  • LOCV Sorting
  • Module Stacking
  • Compression
  • Laser Cleaning
  • Polarity & CCD Tester
  • Laser Welding
  • Module EOL Test
  • Pack Line
Cell Aging Machine
Battery Pack Tester
LOCV Sorting
Module Stacking
Compression
Laser Cleaning
Polarity & CCD Tester
Laser Welding
Laser Welding machines deliver precise, repeatable, high-strength joints with minimal heat impact.
Module EOL Test
Pack Line
Request a Quote
Overview
Suitable for industries such as:
bess assembly line info
Product Specifications
Product Name
Description
Parameter Specification
Product Name Drop Testing Machine
Model SI-LS-DT-800
Specimen Weight 0–85 kg
Maximum Specimen Size 1000 × 800 × 800 mm
Drop Height Range 300–1500 mm
Test Modes Surface, Edge, Corner
Drive Mode Electric motor drive
Height Display LED digital display
Height Setting Accuracy ±2% or ±10 mm
Impact Plate Material Solid iron plate
Impact Plate Thickness 10 mm
Arm Dimensions 160 × 250 × 10 mm
Impact Plate Parallel Error ≤1°
Horizontal Angle Error ≤1°
Protection System Upper and lower induction protection
Installed Power 1.85 kW
Power Supply 380V, 3 Phase
Approx. Dimensions 1700 × 1200 × 2150 mm